Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), daimi https://buypresentation.com dişlenme tamamlanıncaya kadar (O-13 yaş) süt ve genç daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen, travma, kalıtımsal bozukluklar gibi çeşitli etkenlerden dolayı, dişler üzerinde oluşan sorunların tedavilerini yapan bilim dalıdır.

Bebeğinizin ilk dişi çıktığında bir pedodonti muayenesi gerekmektedir. Erken yaşta yapılan bu ilk muayenede amaç; sizlere bebeğinizin dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmanız gerektiğini göstermek ve düzenli aralıklarla sizi kontrollere çağırarak diş sağlığını kontrol etmektir.

Bebeğinizin bu rutin ziyaretleri, onun diş hekimine alışmasını ve ileride tedavi gerektiğinde uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Süt dişleri çocuğunuzun düzgün çiğnemesini ve beslenmesini sağlarlar. Özellikle ön dişler doğru konuşma için gereklidir ve çocuğun görünümü ve psikolojisi açısından önemlidir. Sürekli dişlerin gelişimi için çok önemlidirler. Süt dişleri erken kaybedildiğinde, çekilen diş boşluğunun kapanmaması ve sürekli dişin o boşluğa sürebilmesi için mutlaka yer tutucu yapılması gerekir.

cocuklarda-dis-tedavisi

Süt dişlerinin erken kaybını önlemek için çocuğa düzenli fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Gerekirse okul öncesi çağa kadar fırçalamanın ebeveyn tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca flor uygulaması ve fissür örtücü gibi koruyucu ve önleyici tedavilerin uygulanmasında fayda vardır.