İmplant

İmplant nedir?

https://get-dissertation.net

Dental implantlar doğal diş kökünü taklit eden titanyumdam yapılmış vidalardır. Dental implantlar diş kaybının olduğu bölgelerdeki diş eksikliğini gidermek amacıyla veya total dişsizlik durumunda implant destekli protezlere destek amacıyla yapılmaktadır. Köprü protezine alternatif olarak implant tedavisi komşu dişlerin kesilmelerine gerek kalmadan eksik bölgeyi telafi ettiği için en sağlıklı tedavi seçeneğidir. Eksik dişleriniz varsa ve implant yapımı için olumsuz bir durumunuz yoksa en doğru ve en sağlıklı işlem implant uygulamasıdır.

İmplant uygulaması lokal anestezi altında yapılmakla birlikte hastalar tarafından uygulama esnasında kesinlikle ağrı hissedilmemektedir. İmplant cerrahisi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar diş hekimi tarafından önerilen uygulamalar ile birlikte en aza indirilmektedir. İmplant uygulamasından 1 hafta sonra dikişler alınır. Kemik ve implant kalitesine göre hemen yükleme veya genellikle 1.5 – 2 aylık bir bekleme süresi sonrası implantların üstüne protez yapımına başlanabilir.

İmplant tedavisinin başarı sıralaması iyi bir planlama doğrultusunda iyi bir cerrahi ve kalitesi yüksek olan implantın uygulanmasıdır. Bu uygulamaları doğru ve kalitesi yüksek protez aşaması takip etmektedir.

Ortodontik tedavi, hareketli veya sabit ortodontik tedavi olarak ikiye ayrılır. Hareketli tedavide ağız içine hastanın takıp çıkardığı apereyler (damaklık) kullanılır. Hareketli tedavi, erken dönem tedavilerde uygulanır. Sabit tedavide ise dişler üzerine yapıştırılan ve tedavi boyunca çıkarılmayan braketler kullanılır. Bu braketler metal veya porselen (diş renginde/şeffaftır ve çok yakından bakılmadıkça fark edilmez) olabilir. Çoğunlukla daimi dişlenmenin tamamlandığı vakalarda uygulanır.