Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma nedir?

https://cool-paper-service.com

Diş beyazlatma tedavisi genç veya erişkin hastalarda güvenle uygulanan bir tedavi türüdür. Bu uygulama özellikle sağlıklı ağızlara uygulanabilir, Ağız içindeki çürükler, diş aşınmaları, dişeti rahatsızlıkları tedavi edildikten sonra beyazlatma işlemi gerçekleştirebilir aksi halde diş hassasiyeti gelişebilir. Beyazlatmanın özellikle sarı tonlu dişlere sahip olan kişilerde başarılı olduğu bilinmektedir. Beyazlama oranı dişlerimizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalar, beyazlatma tedavisinden elde edebilecekleri maksimum sonucu, diş hekimi muayenesinden sonra öğrenebilirler.

Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Günümüzde uygulanan iki farklı diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan biri ev tipi beyazlatma diğeri ise ofis tipi beyazlatmadır.

  • Ev tipi beyazlatma işleminde diş hekimi ağzınızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz beyazlatma plaklarını hazırlatır. Hastalar bu plak içerisine beyazlatma ilacı yerleştirerek günde en az 1-2 saat takması önerilir. Tedavi süresi ortalama 1 – 2 hafta içinde sonlandırılır.
  • Ofis tipi beyazlatma işleminde ise beyazlatıcı ilaç diş hekimi tarafından dişlerin yüzeyine sürülür. İlgili dişlerin üzerine ışık kaynağı belirli bir süre uygulanır. Hafif ve orta şiddetteki renkleşmeler, kliniklerde yaklaşık 1 saatlik ofis tipi uygulama ile (özel ışık aletleri ile) beyazlatılabilirken; ileri derecedeki renkleşmelerde ilave olarak ev tipi beyazlatma sistemi de önerilmektedir.
dis-beyazlatma-se-dental

Diş Beyazlatma Tedavisinin Başarısı

Beyazlatma tedavisi gören dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktır. İlk beyazlatma işleminin başarısı bu tedavinin ömrünü büyük ölçüde etkiler. Hastanın çay, kahve, sigara, renkli içecek tüketim sıklığı ve ağız hijyeni bu tedavinin ömrü konusunda en etkili faktörlerdendir. Renkleşmenin dercesine göre yılda bir kez pekiştirme tedavisine gereksinim duyulabilir. Ancak bu pekiştirme uygulaması ilk beyazlatma kadar uzun süre uygulanmaz.