Cerrahi

Diş hekimliğinin ana amacı, diş https://getyouressay.com kayıplarının önüne geçmektir. Fakat, tedavi edilemeyecek büyüklükteki diş çürüklerinde, ileri dişeti rahatsızlıklarında, diş köklerinde tedavi edilemeyen enfeksiyon ve apse varlığında, ortodontik tedavi amacıyla veya gömük diş varlığında ister istemez diş çekimi işlemi uygulanmaktadır.

20 yaş dişleri ağızda en geride yer alan dişlerdir. Ulaşılması ve görülmesi zor olan bir bölgede olduklarından dolayı fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zordur. Bu yüzden kolayca çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna yol açabilirler. Ayrıca kendine yer bulmaya çalışırken öndeki dişlere baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olabilmektedir. 20 yaş dişleri bazı durumlarda da çenedeki yer darlığı sebebiyle çıkamazlar, tam veya kısmen gömülü kalırlar. Tam gömülü dişler genellikle sorun yaratmazlar. Fakat röntgen ile takip edilmeleri gerekir. Tam gömülü olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yapabilirler. Kısmen çıkmış dişler en çok sorun çıkaranlardır.

cerrahi-se-dental

Tam çıkamadıkları için öndeki dişe baskı yaparak çıkmaya çalışırlar. Diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler. Bu gibi sebeplerden dolayı 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerekmektedir. 20 yaş dişlerinin çekimi uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.